Jak velkou trampolínu vybrat pro rekreační sport

Rozhodujícím kritériem jsou dva rozdílné faktory. Prvním z nich je průměr dopadové plochy a druhým nosnost výrobku. Obě kritéria však musíte přizpůsobit účelu, k jakému má https://www.beanbag.cz/detska-trampolina-s-ochrannou-sitisloužit. Záleží pochopitelně na tom, zda si na ní budou hrát malé děti, nebo jestli ji hodláte využít k ryze zátěžovému tréninku.
Začít byste měli nosností. Zvažte, kolik osob se na ní bude současně pohybovat, a sečtěte jejich hmotnost. Např. na trampolíně o nosnosti 200 kg mohou skákat současně dva „metrákoví“ dospělí, nebo pět dětí, vážících 40 kg. Tomu také často odpovídá průměr dopadové plochy, nejčastěji se prodává rozmezí průměrů od tří do čtyř metrů.
salto na trampolíně.jpg
Venkovní, nebo vnitřní?
Dále zvažte, zda půjde o výrobek užívaný v interiéru, nebo pod širým nebem. Nezapomínejte, že interiér musí být patřičně vysoký, např. tělocvična a sportovní hala, do dětského pokoje s výškou stropu 250 cm se jaksi nehodí. Vnitřní trampolíny pro děti se vyrábí většinou menších rozměrů, zhruba 200 cm v průměru, mají nosnost 30 – 60 kg a nemívají ochranné sítě. Děti by na nich měly skákat pod dozorem dospělých. Venkovní mívají citlivější pružiny a skáče se tu také do větších výšek. Venkovní se zpravidla volí v průměrech přesahujících 3 metry. Všechny venkovní dopadové plochy by měly být zajištěny ochrannou sítí

Jak dlouho se výrobek sestavuje?
Kompletní stavba trvá dvěma lidem většinou dvě hodiny. Montáž se vždy provádí bez nářadí a každý výrobek musí mít k dispozici podrobný návod k sestavení a k používání. Na otázku, zda je montáž složitá a náročná, lze odpovědět jednoznačně – není. Návody jsou intuitivní a je to rozhodně jednodušší proces, než montáž sektorového nábytku.

Může na ní skákat více lidí současně?
Teoreticky ano, pokud dodržíte stanovenou nosnost. (Někdy se stává, že mají lidé vedle trampolíny položenou váhu a štítek s nosností dopadové plochy.)
Větším problémem je však samotný pohyb více osob na dopadové ploše. Nejvíce úrazů se stává právě tehdy, pohybují-li se na ní současně alespoň dva lidé. Paradoxně ovšem skákání ve větším počtu baví dětí nejvíc. Každopádně se doporučuje, aby trampolína sloužila vždy pouze jednotlivci.
pružiny trammpoliny.jpg
Jaký smysl má ochranný kryt pružin
Smysl má dvojí. Jednak chrání skákající osoby před dopadem na pružiny, což může být poměrně nepříjemné a bolestivé. A pak ochraňuje samotné pružiny před poškozením. Tvrdý náraz na pružinu ji může povolit, prohnout, a ta se pak musí vyměnit.
Na kvalitu krytu pružin byste měli dbát velmi důrazně, měl by mít jádro z polyuretanové pěny a být potažený kompaktní vrstvou z PVC. Jeho vlastnosti by měly být podobné, jaké vykazují plachty na korbách nákladních aut.