Jak zajistit bezpečnost dětí ve vodě

Většina dětí miluje vodu od velmi útlého věku. Už novorozenci se cítí ve vaně jako ryba ve vodě. Vždyť ve vodě začíná náš život. Voda na nás působí většinou pozitivně. Je to synonyma čistoty a představy, že vše špatné odnese pryč. Voda je nejcennějším zdrojem na naší planetě. Bez vody není nic.

bazén

Někde je jí více a někde méně. Zapomeňme teď na otřesné životní podmínky v zemích třetího světa a soustřeďme se na ty oblasti kde se chudoba nemusí řešit. Zde si lidé často dopřávají dovolené u jezer, dovolenkových středisek či aspoň doma u vlastního soukromého bazénu. U soukromého bazénu je však třeba se starat o jeho dokonalou čistotu. Jak na ni a co vše na to potřebujete, se dozvíte v článku na .

nafukovací hračky

Jenže, ne vždy zde hovoříme o dospělých. V rodině jsou většinou i děti. A je třeba na ně dávat pozor. Především u těch opravdu malých prcků. Děti mladší čtyř let povětšinou neumí plavat, a tak je hrozba utonutí opravdu děsivě vysoká. Naštěstí existují plavecké pomůcky, které nám pomůžou udržet dítě nad hladinou vody. Také si pamatujete nafukovací kruh a rukávky? Uměli jste v nich plavat? Asi moc ne. Toto je už minulost. Dnešní moderní doba přináší i nejnovější potřeby k výuce plavání a pohybu ve vodě.

děti v bazénu

Proč zahodit kruh a rukávky? Především proto, že stabilizují dítě do svislé polohy, což je pro pohyb ve vodě nežádoucí. Pohyb je tedy značně omezen. Navíc jsou tyto věci nafukovací a propíchnout je víc než snadné. Dnes se používají pěnové pásky, plováky a kroužky. Upevňují se kolem těla a pomáhají dítě nadnášet ve vodě u těžiště těla. Zajišťují tedy přirozený kontakt s vodou. Neomezují pohyb, naopak jej podporují, protože dítě musí být ve vodě aktivní. Kopat nohami apod.
Co je však nejdůležitější u zachování bezpečnosti u dětí? Nikdy je nenechávat u vody bez dozoru dospělého. A při vodních hrátkách dodat odvahu dítěti svou blízkostí a důvěrou ve vás, že jej držíte.