Kdo může provádět instalatérské práce

Není pochyb o tom, že se o potrubí, které máme zavedeno doma, obvykle příliš nestaráme, a je jedno jestli se jedná o trubky vodovodní nebo odpadní. Přesto se právě ony podílejí velkou měrou na dobrém chodu domácnosti a jsou jedním ze základních předpokladů dobré hygieny. Co by se stalo, pokud bychom je neměli?

instalater2

V první řadě bychom museli vodu, a to jak na pití, tak na mytí, nosit odjinud. Je samozřejmé, že v dnešní době bychom asi těžko chodili ke kašnám, nýbrž bychom si ji kupovali v obchodech. Mělo by to však tu nevýhodu, že by rozhodně nebyla zadarmo. A vzhledem k tomu, jak nezbytnou by se stala, její cena by se zvýšila.

Pokud jde o odpad, pak bychom již neměli komfort splachovacích toalet. Místo nich bychom museli buď používat suchý typ, nebo naše splašky vynášet z domu. To sice nezní tak hrozně, pokud máte dům se zahradou (ačkoliv ani zde by to nebylo nic příjemného), avšak představte si bydlení v paneláku za takovéto situace.

Proč tedy potrubím nevěnujeme pozornost? Ve většině případů je to typický příklad „sejde z očí, sejde z mysli“. Koneckonců je nevidíme, a tak se o ně staráme obvykle jen tehdy, když se o péči přihlásí. Nejčastějším problémem bývá jejich ucpání. Obvykle se tento problém snažíme vyřešit některým z čisticích prostředků, avšak pokud to nepomůže, nastupují instalatérské práce.

instalater1

Nabízí se však otázka, kdo je vlastně oprávněn je vykonávat. Skutečně musíme vždy volat odborníka, nebo si to můžeme opravit i sami doma? Odpověď zní, že možné je obojí. A každý přístup má své výhody a nevýhody.

Pokud si chceme trubky opravit sami, pak musíme nezbytně mít dostatečné znalosti, abychom věděli, co máme dělat. V opačném případě totiž hrozí, že problém ještě zhoršíme. Výhodou však je, že nemusíme platit za práce a ani nemusíme čekat.

Na druhou stranu je fakt, že profesionální instalatér za svou práci ručí a provede ji skutečně odborně. Záleží tedy jen na vás, jak se rozhodnete.