Sodíkové výbojky pro pěstování rostlin ve sklenících

Vysokotlaké sodíkové výbojky stále převažují ve svítidlech veřejného osvětlení, ale to není jediná oblast, kde se tato technologie uplatní. Rozhodně nejde o zastaralý způsob výroby umělého světla, ačkoli je znám již déle než padesát let. V současné době se jedná o nejvýkonnější zdroj s obrovským světelným tokem, s dlouhou životností a minimálními nároky na údržbu.

kaktusy ve skleníku

Nejvýkonnější zdroj umělého osvětlení pro pěstování rostlin

Rostlinám stačí k jejich růstu kromě potřebné závlahy a živin denní světlo, ale je v zásadě jedno, z jakého zdroje pochází. Může přicházet ze slunce, nebo být vytvořeno uměle, podmínkou je pouze patřičná vlnová délka, která odpovídá jeho určité barvě.

Metalhalogenidová a sodíková výbojka jsou v současné době nejvyužívanější zdroje světla pro pěstební účely, a to jak v růstové fázi s tvorbou chlorofylu, tak i pro květ a dozrávání plodů. Sodík se využívá převážně pro květ, v jeho spektru dominuje žlutá, oranžová a červená barva. Některé typy výrobků jsou specificky vyhraněné jen pro určitou fázi pěstování, jiné jsou univerzální (kombinované) pro celý proces rostlinného vývoje, od počátku růstu až po sklizeň.

pěstování rostlin

Sodíkové výbojky dosahují obrovského světelného výkonu, přibližně 150 lumen/W, disponují životností 15 – 20 tisíc hodin, což v praxi představuje zhruba 5 let spolehlivého provozu. Dodávají se s nejrozšířenějším typem patic E27 nebo E40 a pracují pod napětím 230 V, s indukčními i elektronickými předřadníky. Jde o úsporný typ osvětlení s přijatelnou cenou, což je dáno osvědčenou technologií výroby a světelnou stabilitou po celou dobu provozu.

Výhodou těchto zdrojů světla je možnost nasadit je v libovolné poloze v interiéru i mimo uzavřené objekty, musí být pouze zabezpečené patřičným stupněm krytí IP proti prachu, vlhkosti, vodě, sněhu a námraze. Výbojky spolehlivě pracují v rozsahu teplot od -25 do + 40 stupňů Celsia.