Na dovolenou k maďarskému moři

Společenskou epochu s názvem „socialismus“ pamatují už jen někteří z nás. Současní třicátníci a mladší generace ji zná jen z vyprávění, a tak si jen stěží dokáže představit, že slovo „Balaton“ znamenalo pro nás, Čechoslováky, něco jako dovolená u moře. Do Maďarska se lidé vypravovali nejen za krásami modravého pobřeží jednoho z největších evropských jezer, ale i za neobyčejnou mentalitou tamních obyvatel. Za plantážemi ovocných sadů, za sklizní okurek, paprik, rajských jablíček, za tokajským vínem, za čabajkami a pravými nefalšovanými uheráky.
hory v Maďarsku

Když se řekne Balaton

Tato jedinečná rekreační lokalita byla v letních měsících doslova v obležení turistů, přesto jste tu nalezli vytoužený klid a pohodu. Ačkoliv je Maďarsko převážně rovinaté, pobřeží jezera obklopují zčásti vulkanické vrcholky, jejichž reliéf tvoří zajímavé panorama, působící dojmem jakési útulnosti. Zdejší prosluněná krajina je také úrodnou planinou, kde se pěstují špičkové odrůdy hroznového vína, které mohou konkurovat i těm nejznámějším francouzským.
jezero balaton

Geografické údaje

Balaton je jezero v Dunajské rovině, jehož stáří se odhaduje na 17 tisíc let. V této oblasti se plnila vodou menší jezírka, která se spojila v té době v jeden celek, přičemž rozloha této vodní plochy je ohromující, je to zhruba 597 čtverečních kilometrů. A přitom průměrná hloubka jezera je jen pouhé 3 metry. Délka vodní plochy je úctyhodných 78 kilometrů, největší šířka je 12 kilometrů. Hladina je většinou poklidná, ovšem při vzniku bouřek se tu zvedají vlny až do několikametrové výše. Voda v jezeru se obmění zhruba jednou za dva a půl roku.
dřevěná lodička

Klid i povyražení

Kdo miluje klidnou dovolenou u vody , rád se sluní a koupe, ten si tu přijde na své v mnoha penzionech, bungalovech, či chatkách. Postaráno je tu však i o zábavu, můžete se projet parníkem, na šlapadlech, v bezprostředním okolí Balatonu lze využít projížďky na koních, věnovat se výuce tance, sledovat vystoupení folklórních skupin a ochutnat zdejší vynikající speciality. Ubytování je možné jak v soukromí, tak v přelidněných hotelích, nebo v levných kempech pod stanem či v karavanu. Výhodou této rekreační oblasti je, že je velmi malebná a příjemná, a z České republiky je vzdálena pouhých několik stovek kilometrů.