Xylitol je přírodní sladidlo

Xylitol je poněkud odpudivý název sladidla, který může mnoho zájemců o zdravou výživu odradit od jeho konzumace. Zavání to čímsi nepřirozeným, chemickým, ale ve skutečnosti je to docela jinak. Xylitol je jen název odvozený z řeckého výrazu „xyl“. To ve volném překladu znamená „dřevo, či dřevitou hmotu“. Jde tedy o čistě přírodní surovinu, kterou obsahují rostliny.

Xylitol najdeme např. v ovoci (maliny, švestky, ostružiny, jahody), nebo v ovsu či v kukuřici. Většina jeho dřívější produkce pochází z březových stromů, proto se mu také někdy říká „březový cukr“. Není to tedy žádná syntetizovaná sloučenina. Toto sladilo produkuje dokonce i náš organismus, a to poměrně hodně, za týden se jedná o množství cca 100 gramů. V potravinářském průmyslu je toto sladidlo označováno symbolem E967 – bezpečná přísada. A Xylitol kde koupit Naklíčeno? Především v prodejnách zdravé výživy a v lékárnách.

březový há

Kde se uplatní

Diabetici – je to vhodné sladidlo spíše pro dospělého člověka, dokonce i pro osoby s diabetem (cukrovkou), má mnohem nižší kalorický dopad na organismus (téměř o polovinu nižší ve srovnání s řepným cukrem). Je tedy dobrou náhradou syntetických sladidel, které mohou mít nepříznivé vedlejší účinky.

Sladkosti – některé průmyslově vyráběné sladkosti, jako např. čokolády, zmrzliny, džemy nebo žvýkačky, jsou šetrnější vůči dásním a zubům s tímto sladidlem, než s klasickým cukrem. Nevytváří tak agresivní prostředí v ústní dutině, a tím pádem větší množství bakterií, které pokrývají sklovinu a dásně zubním plakem.

zralá kukuřice

Dodržujte dávkování – nic se nemá přehánět a to se týká i Xylitolu. Přece jen se jedná o výtažek z rostlin, nikoli přímo o celistvé plody, a tak je nutné dodržovat konzumaci doporučeného množství. Při vyšších dávkách pro člověka toxický není, ale může způsobit trávicí obtíže a vyvolat průjem.

Pozor na domácí mazlíčky – Xylitol nedávejte domácím zvířatům, zejména psům, ti na tuto látku reagují hypoglykemickým šokem, který může mít i fatální následky.