Byt nebo kolej? Aneb jedna z nejčastějších otázek studentů nastupujících na VŠ

Každoročně migruje za studii do jiných měst tisíce studentů, a to nejen z České republiky. V naší zemi můžeme potkat na studiích taky spousty mladých lidí ze Slovenska nebo jiných koutů světa. Při „krizi nemovitostí“, která se v posledních letech projevuje nedostatkem bytových prostorů a vysokými cenami ubytování nastává otázka, kde se v cizím městě ubytovat. Vsadit vše na registraci na kolejích, o které je stále větší zájem a sehnat zde místo je mnohem těžší než v letech dřívějších, nebo se poohlédnout po nějakém bytečku?
studentský život
Na samostatné ubytování zapomeňte
Pokud nejste rádi ve společnosti a preferujete raději nějaké samotářské místečko, tak na něj rychle zapomeňte. Pokud nehýříte vysokým finančním obnosem, privát nebudete schopni zaplatit a samostatné pokoje na kolejích jsou dnes spíše úkazem, který si dlouholetí studenti drží zuby nehty. Přesto lze sehnat ve více lidech za poměrně slušnou cenu ubytování 2+1 nebo 3+1. Sice nebudete na bytě sami, avšak v případě dobré volby spolubydlících a lokality si svůj klid najdete. Nevýhodou může být zdlouhavé zařizovaní a přepisovaní energií a celkového nájmu. Dále si budete muset uklízet záchod a koupelnu, což na kolejích připadá uklízečkám. Avšak kromě výše zmíněného klidu si můžete bydlení uzpůsobit dle sebe samotného a do detailu si ho zařídit dle vlastních představ. Při stresujícím zkouškovém období pak příjemné prostředí oceníte víc, než si myslíte!
bytový dům
V případě „bouřlivých“ studií jsou koleje ideální volba
Za situace, že nechcete za bydlení platit závratné sumy, jsou koleje po více lidech dobrou volbou. Existují pokoje i po 5i lidech, kdy nájem pak může být vysloveně směšný. Na kolejích je navíc obrovská masa lidí, od kterých si můžete v případě potřeby cokoliv půjčit nebo si k nim můžete dojít pro radu. Pokud jste k tomu všemu „pařmeni“, vždycky se najde někdo, kdo s Vámi půjde na party a navíc hluk na kolejích nikoho pohoršovat nebude!